ارزانترین اکانت های ربات کلش با 50 درصد تخفیف
★ صف‌آرایی مقابل یک فیلم سینمایی - ★★★™Google★★★

★ صف‌آرایی مقابل یک فیلم سینمایی

سه‌شنبه 2 آذر‌ماه سال 1389 ساعت 10:37 ب.ظ
واکنش‌ها نسبت به فیلم سینمایی «دموکراسی تو روز روشن» با گذشت حدود 4 ماه از اکران و یک ماه پس از ورود به شبکه نمایش خانگی همچنان ادامه دارد.
آفتاب: واکنش‌ها نسبت به فیلم سینمایی «دموکراسی تو روز روشن» با گذشت حدود 4 ماه از اکران و یک ماه پس از ورود به شبکه نمایش خانگی همچنان ادامه دارد. 

نام فیلم «دموکراسی تو روز روشن» باز هم سر زبان​ها افتاد، اما این بار نه از قرارداد 90 میلیونی محمد رضا گلزار برای بازی در این فیلم خبری بود و نه از اشتیاقی که برای دیدن نخستین فیلم محمد‌علی زم وجود داشت. این بار بحث بحث شکایت بود، هم از محمد علی زم به عنوان تنها تهیه‌کننده معمم سینما و هم از معاونت سینمای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.


سردار باقرزاده رئیس بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش​های دفاع مقدس وقتی در مراسم اهدای جوایز کتاب سال دفاع مقدس لب به سخن گشود، پس از یک مقدمه‌چینی کوتاه به سراغ فیلم «دموکراسی تو روز روشن» رفت و گفت از طرف بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش​های دفاع مقدس از کارگردان، تهیه‌کننده و معاونت سینمایی وزارت ارشاد شکایت می‌کند.

او گفت: «کجای فیلم «دموکراسی تو روز روشن» با معارف اسلامی ما همخوانی دارد که معاونت سینمایی وزارت ارشاد اجازه اکران و پخش آن را داده است؟ آیا تهیه‌کننده و یا کارگردانی که دست به خلق این اثر زده است، سری به این کتاب‌های دفاع مقدس زده‌، آیا خاطرات رزمندگان ما را مرور کرده است؟ در کجای معارف اسلامی ما اجازه داده شده که شما حقایق مسلم تربیتی و اخلاقی را نادیده بگیرید؟»

البته انتقاد باقرزاده اولین انتقادی نبود که به این فیلم وارد شد. هفدهم مهرماه زمانی که اکران «دموکراسی تو روز روشن» به کارگردانی علی عطشانی و تهیه‌کنندگی محمدعلی زم به پایان رسیده بود، ‌اظهارنظری همه نگاه‌ها را به سوی این اثر جلب کرد.

حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان نماینده ولی فقیه در بیناد شهید، بعد از جشن سینمای ایران در روزنامه کیهان ابتدا از جشن سینمای ایران انتفاد کرد و در ادامه نسبت به دو فیلم سینمایی موضع‌گیری کرد که یکی «دموکراسی تو روز روشن» بود و دیگری «پاداش سکوت».

اظهارات در مورد «پاداش سکوت» فقط در حد انتقادی کلی بود، اما زمانی که صحبت فیلم دیگر انتقادها شدید بود. رحیمیان «دموکراسی تو روز روشن» را «لجن‌پراکنی» توصیف کرد و گفت: «این فیلم یکی از کثیف‌ترین و زشت‌ترین فیلم‌هایی بود که به اساس بنیاد شهید و امور ایثارگران توهین کرد.»

البته زم در فاصله‌ای کوتاه از انتشار این سخنان به صورت مکتوب به صحبت​های رحیمیان پاسخ داد: « جناب رحیمیان! فحش و ناسزاگویی حتی نسبت به کفّار هم در نزد خداوند تبارک و تعالی همواره مذموم و در خلق او هم هیچگاه محبوب و محبوبیت آور نبوده است.»

در بخش دیگر متن زم آمده بود:‌ «به هر بها و بهانه‌ای نباید هر ناسزایی را سزای دیگران و حرام های بّین الهی را همچون غیبت، تهمت، ناسزا گفتن، سو ظن، افترا، دروغ و ... را حلال دانست و در حق مردم تجویز کرد.»

ماجرای انتقاد حجت الاسلام رحیمیان از این فیلم هنوز از خاطره ها پاک نشده بود،که روز 11 آبان خبر جدیدی در این رابطه منتشر شد. این بار تعدادی از خانواده شهدا اعتراض خود را به این فیلم مطرح کردند. در متنی که از سوی این گروه در خبرگزاری فارس منتشر شد آمده: ‌«در فیلم «دموکراسی تو روز روشن» شهادت رزمندگان جنگ تحمیلی، ترور، شهادت جانبازان بعد از جنگ، پاسداران سپاه، سیاست‌های نظام به قوانین حاکم بر اجتماع و اعتقادات و باورهای دینی مردم زیر سئوال رفته است. این فیلم با نگاهی تمسخرآمیز و مغرضانه شبهه پراکنی به این مقوله دفاع مقدس پرداخته است و کارگردان در پیام فیلم بی‌محابا به شهدا و جانبازان اهانت کرده و قداست شهید را در هم شکسته است و به نوعی به اعتقادات جامعه و خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان که برگرفته از اعتقادات دینی و صراحت قرآن مجید است طعبیه زده و در جهت سکولار کردن ارزش‌های دینی و مذهبی قدم نهاده است.»

این نامه تا همین چند روز پیش آخرین انتقادی بود که از فیلم حجت الاسلام زم صورت گرفته بود تا این که سردار باقرزاده رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اعلام کرد از سازندگان فیلم و معاونت امور سینمایی برای صدور مجوز نمایش به این فیلم شکایت خواهد کرد.

سخنان باقرزاده هنوز با پاسخی از سوی معاونت امور سینمایی و یا سازندگان فیلم مواجه نشده است اما به نظر می‌رسد همچنان حاشیه‌سازی‌ها در مورد این فیلم ادامه داشته باشد.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد