ارزانترین اکانت های ربات کلش با 50 درصد تخفیف
★ یکی از کهن ترین آثار شفاهی شرق موسیقی مقامی خراسان - ★★★™Google★★★

★ یکی از کهن ترین آثار شفاهی شرق موسیقی مقامی خراسان

سه‌شنبه 2 آذر‌ماه سال 1389 ساعت 03:12 ب.ظ

یکی از کهن ترین آثار شفاهی شرق
موسیقی مقامی خراسان در حال فراموشی است
جام جم آنلاین: موسیقی مقامی خراسان به عنوان یکی از کهن ترین آثار شفاهی شرق کشور در آستانه فراموشی قرار گرفته است.

عضو شورای شهر شیروان در گفتگو با مهر در بجنورد با ابراز خشنودی از ثبت جهانی موسیقی مقامی شمال خراسان از سوی یونسکو، این اقدام فرهنگی را ستود و خواستار توجه رسانه ها و متولیان فرهنگی به موسیقی مقامی شمال خراسان شد.

اسماعیل حسین پور با بیان اینکه موسیقی مقامی نوعی از موسیقی قدیم ایرانی است که خارج از قلمرو موسیقی دستگاهی است، اظهارداشت: با دیرینگی موسیقی مقامی که ثمره رنجهای شیرین «بخشی ها» و هنرمندان و پژوهشگران است این اثر فرهنگی و معنوی مثبت جهانی شد ولی متاسفانه هنوز نسبت به تبیین جایگاه این موسیقی و معرفی و تجلیل بخشی ها اقدام در خوری از سوی رسانه ملی و مسئولان صورت نگرفته است.

وی بخشی ها را روایتگران صادق ادبیات شفاهی و میراث داران فرهنگ و هنر این خطه دانست و تصریح کرد: بخشی هنرمندی است که علاوه بر آواز خوانی و دو تار نوازی و داشتن ذوق شعری سازنده ساز خود نیز هست و امروز بخشی ها سرمایه های گران سنگی هستند که در صورت عدم مستند سازی هنر ارزشمندشان شاهد خاموشی و فراموشی همیشه موسیقی مقامی خواهیم بود.این ظلمی بزرگی در حق فرهنگ و ادبیات و هنر مناطق است که بخشی از فرهنگ و هنر ملی مان محسوب می شود.

عضو شورای اسلامی شهر شیروان با اشاره به نگاه سطحی برخی مسئولان به موسیقی مقامی و بخشی ها عنوان کرد: نا آشنایی برخی مسئولان با این هنر فاخر و اساتید موسیقی مقامی باعث شده است که این هنرمندان با بی مهری زیادی از سوی برخی مسئولان روبرو شوند و در حالی که در کشور بلند آوازه هستند در دیارشان غریب و انکار شده اند و این بی توجهی غربت موسیقی مقامی و هنرمندان را در پی خواهد داشت.

حسین پور، ابراز امیدواری کرد با تغییر نگاه مسئولان موسیقی مقامی و بخشی ها به جایگاه حقیقی خود دست یابد و بخشی از دلمشغولی دوستداران فرهنگ و هنر این سرزمین کهنسا ل مرتفع شود.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد